Pożyczka pozabankowa pod zastaw – czyli zabezpieczenia pożyczki w parabanku

Pożyczka pozabankowa pod zastaw staje się coraz popularniejsza. Pozwala ona pożyczyć znaczne sumy pieniędzy, nawet jeśli nie posiada się zdolności kredytowej. Jednak warunkiem przyznania finansowania jest ustanowienie zabezpieczenia – to w przypadku braku spłacania pożyczki przechodzi na własność pożyczkodawcy. Co może stanowić zabezpieczenie pożyczki pozabankowej pod zastaw?

Na czym polega pożyczka pod zastaw?

Pożyczka pozabankowa pod zastaw opiera się na zabezpieczeniu dług czymś wartościowym. Zastawem w przypadku tego typu pożyczki mogą być różne rzeczy od nieruchomości do ruchomości. Pożyczka pod zastaw jest produktem dla każdego, jednak najczęściej decydują się na nią osoby niespełniające wymagań stawianych przez banki i firmy pożyczkowe w przypadku „tradycyjnych” produktów finansowych. Oznacza to, że o ten typ finansowania mogą starać się osoby bez zdolności kredytowej, niemogące przedstawić zaświadczenia o dochodach lub posiadające niskie dochody, wpisane do baz dłużników, która szuka oferty pożyczki z komornikiem.
Pożyczka pozabankowa pod zastaw najczęściej ma formę tej długoterminowej i spłacana jest w kilku – kilkunastu ratach.

Co stanowi zabezpieczenie w pozabankowej pożyczce pod zastaw?

Parabanki jako zabezpieczenie przyjmują zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. To, co będzie stanowić zabezpieczenie pożyczki, w dużej mierze zależy od pożyczanej sumy. Należy też pamiętać, że rzeczy poddawane pod zastaw, często muszą spełniać określone i bardzo wyśrubowane warunki – trzeba też być ich jedynym właścicielem.

Najczęściej zastaw pod pożyczkę stanowi:

  • Samochód – jest to najpopularniejsze rozwiązanie; pożyczka pod zastaw samochodu pozwala pożyczyć znaczną sumę pieniędzy – najczęściej nie przekracza ona 80% wartości samochodu; aby pojazd mógł stać się zabezpieczeniem, musi spełnić odpowiednie warunki m.in. posiadać do 12 lat, mieć ważną polisę AC oraz badania techniczne; ważne jest, że w czasie trwania zastawu, pożyczkobiorca nadal może używać auta, nie może go jednak legalnie sprzedać; pożyczka pozabankowa pod zastaw samochodu opiera się na dopisaniu pożyczkodawcy jako współwłaściciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego;
  • Nieruchomość – pożyczka pozabankowa pod zastaw nieruchomości to ta, która może obejmować znaczne sumy pieniędzy liczone nawet w milionach; parabank pożycza środki finansowe po dopisaniu go do hipoteki nieruchomości;
  • Kosztowności np. złoto, srebro, kamienie szlachetne;
  • Sprzęt RTV/AGD,
  • Elektronarzędzia,
  • Grunty rolne i poza rolne.

Należy pamiętać, że rzeczy pozostawione w zastawie stanowią zabezpieczenie firmy pozabankowej. Jeśli pożyczki się nie spłaca, to firma pożyczkowa ma prawo przejąć je na własność.Wszystkie informacje o zabezpieczenie długu i warunkach spłaty pożyczki zawiera umowa chwilówki.

Jak uzyskać pożyczkę pozabankową pod zastaw?

Aby uzyskać pożyczkę pozabankową pod zastaw trzeba przejść standardową ścieżkę starania się o finansowanie w parabankach. Pierwszym krokiem jest wiec złożenie wniosku online (ewentualnie stacjonarnie w oddziale), weryfikacja danych osobowych, podpisanie umowy. Formalności ze strony parabanku są ograniczone do minimum, jednak więcej czasu może zająć wpisanie firmy pożyczkowej do hipoteki nieruchomości czy jako współwłaściciela pojazdu.