BIK – czym jest Biuro Informacji Kredytowej

Podstawą relacji międzyludzkich powinno być zaufanie. Zaufanie jest konieczne także w przypadku relacji bank-klient. Bank udzielający kredytu musi mieć pewność, że będziemy go spłacać. Do budowy tego zaufania służą informacje znajdujące się w Biurze Informacji Kredytowej, nazywanym w skrócie BIK. Co to za instytucja, jakie gromadzi informacje – to pytania, na które wielu potencjalnych kredytobiorców chętnie pozna odpowiedź.

Historia BIK-u

Instytucja ta powstała w roku 1997. Została ona utworzona z inicjatywy Związku Banków Polskich. Do inicjatorów dołączyło jeszcze dwadzieścia jeden banków, które działają na terenie naszego kraju. Dzięki BIK zyskali kredytobiorcy, ale także banki. Powstanie BIK ma zapobiec także nadmiernemu zadłużaniu się społeczeństwa.

Jakie dane na nasz temat gromadzi BIK?

Bik gromadzi informacje na temat prowadzonych przez banki oraz SKOK-i rachunków kredytowych. Znajdą się tutaj informacje dotyczące zaciąganych przez nas wcześniej kredytów, dokonywanych przez nas zakupów systemie ratalnych, informacje o tym, czy poręczaliśmy komuś kredyt, czy mieliśmy debet na koncie. W zależności od tego, czy spłacaliśmy wszelkie wspomniane kredyty terminowo, czy też spóźnialiśmy się z płaceniem rat, nasza historia kredytowa będzie pozytywna lub negatywna. Osoby z dobrą historią kredytową przy zaciągnięciu kolejnego kredytu powinny otrzymać go bez problemu. Negatywna historia kredytowa może z kolei spowodować, że bank odmówi nam udzielenia kredytu. Podstawą pozytywnej historii kredytowej jest terminowanie spłacanie rat kredytu.

Jak długo BIK gromadzi nasze dane ?

Spłata kredytu oznacza, że nasze dane osobowe znikają z BIK-u. Warto jednak po ich spłaceniu wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych już po spłacie kredytu. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, kiedy swoje zobowiązania wobec banku regulowaliśmy w terminie. Udzielenie takiej zgody ułatwi nam w przyszłości bezproblemowe otrzymanie kolejnego kredytu lub zakupy na raty. Przyszły kredytodawca łatwiej pozna naszą historię kredytową. Jeśli jednak zalegamy ze spłatą, nie mamy co liczyć na wykreślenie z takiej listy. Warunkiem posiadania czystego konta w BIK jest uregulowanie wszystkich zobowiązań finansowych.
Osoby, które posiadają takie zobowiązania są zazwyczaj skreślone całkowicie w największych bankach i nie mają szans, nawet na niewielkie pożyczki. W firmach pożyczkowych tak natomiast nie jest. W awaryjnych sytuacjach ich pomoc może zatem okazać się nieoceniona.